News

8.1.2018
Projekt Ženy v disentu, který mapoval zapojení žen do disentu v době normalizace, byl k 31. 12. 2017 ukončen. Z projektu vznikla kniha Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent, která je momentálně vyprodána, a plakátová výstava, která bude mít vernisáž v Olomouci na AFO 2018. O dotisku se nyní jedná s nakladatelstvím Academia. V mapování práce žen v disentu bychom rády v minimální formě (jeden rozhovor za měsíc) pokračovaly, nyní hledáme cestu jak. Budeme vás včas informovat.
21.11.2017
V pátek 17. listopadu v Galerii Lucerna proběhl křest knihy Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent. Slavnostní akce se zúčastnily téměř všechny ženy z publikace. „Je čas, abychom zaplnily bílá místa naší historie. Nemůžeme dál propagovat mýtus, že muži byli hybatelé pokroku směrem k revoluci, musíme si přiznat, že součástí toho byly i ženy,“ řekla vedoucí projektu Ženy v disentu Marcela Linková.
9.11.2017
Kniha Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent je od tohoto týdne v prodeji. Zakoupit ji můžete s 20% slevou na webu nakladatelství Academia.
9.10.2017
Zdena Tominová (1941, Praha) se stala mluvčí Charty 77 v náročném čase na jaře 1979, kdy byli zatčeni členové a členky VONS. StB se ji v tomto období snažila násilně umlčet. Pracovala jako tlumočnice a znalost ruského, francouzského, německého a anglického jazyka zúročila po podpisu Charty 77 v komunikaci se zahraničními novináři. V roce 1980 se svým manželem Juliem a dvěma syny vycestovala do Velké Británie, kde žije dodnes. Pracovala pro BBC, psala romány a scénáře a aktivně podporovala své přátele v Československu.
9.10.2017
Iva Kotrlá (1947, Tasovice na Znojemsku) koncem šedesátých let se svým mužem vážně uvažovala o odchodu z Československa. Nakonec zůstala. Následující léta vychovávala děti, pečovala o domácnost, v samizdatu vydávala své básně, poémy, povídky a podílela se na tvorbě časopisu Obsah a ročenky Moravská čítanka. Po převratu spoluzakládala nakladatelství Atlantis a až do jeho zániku vedla katolický časopis Akord. Koncem šedesátých let jste s mužem plánovali odejít z Československa. Pak z toho sešlo. Proč jste chtěli odejít?
27.9.2017
Eva „Trúda“ Vidlařová (1947, Brno) vystudovala dopravní vysokou školu v Žilině, o její kariéře i životním nasměrování rozhodl úspěšný konkurz na roli Trúdy Pezzové do hry Pezza versus Čorba v Divadle na provázku. V divadle zůstala pracovat jako tajemnice až do roku 1992. V té době se u ní začal projevovat únavový syndrom, který si v roce 1988 přivodila hladovkou za propuštění politických vězňů, včetně Ivana Martina Jirouse. Svoji nechuť vůči komunistickému režimu vždy neohroženě šířila, kde mohla, a často ji přetavila do recesních protestů.
14.9.2017
Jaroslava Šiktancová (1954, Praha) se chtěla stát režisérkou. Po podpisu Charty 77 byla ve čtvrtém ročníku režie vyloučena z DAMU. Živila se jako uklízečka, ošetřovatelka, průvodkyně, správkyně badatelny, zahradnice. Po roce 1989 dokončila na DAMU obor režie. Absolvovala kurzy ve Stockholmu, Berlíně a Benátkách, režírovala v Bristolu. Od roku 1993 je kmenovou režisérkou divadelního spolku Kašpar, na katedře činoherního divadla DAMU je vedoucí ročníku herectví, režie a dramaturgie. V roce 2013 založila soubor BodyVoiceBand.
11.9.2017
Jarmila Johnová se narodila v Praze v roce 1949. Protirežimní dokumenty začala opisovat během vysokoškolských studií, po podpisu Charty 77 portfolio protirežimních aktivit rozšířila. Fotografovala demonstrace na podporu lidských práv a setkání chartistů a chartistek, pomáhala šířit texty Charty 77 a samizdatové Lidové noviny. Od 80. let se věnuje ochraně životního prostředí a pracuje pro iniciativu Pražské matky. Byla jste jedna z prvních, která Chartu 77 podepsala.
19.8.2017
Ivanka Lefeuvre (dříve Hyblerová) jen díky podrobně vedeným svazkům StB má dnes přesný přehled o tom, v čem všem se kolem Charty 77 angažovala. Za léta v exilu, pro který se v roce 1982 spolu s manželem Martinem Hyblerem rozhodla, toho spoustu vytěsnila. Prvních sedm let života v nové zemi se snažila rodinu uživit z jednoho platu vychovatelky. Později se jí podařilo i ve Francii navázat na kariéru psycholožky. Okolnosti nuceného vystěhování z Československa v rámci akce „Asanace“ popsala v knize Migrace 1982.
17.8.2017
Eda Kriseová měla v šedesátých letech nakročeno ke kariéře úspěšné reportérky. Po zákazu Literárních novin se její jméno octlo na seznamu lidí, kteří nesměli publikovat. Útěchu z existenciální krize, která ji zasáhla po ztrátě milovaného zaměstnání, našla ve světě psychicky nemocných lidí a psaní fikce. Po krátkém exkurzu ve službách prezidenta Václava Havla se vrátila k psaní a cestování. Eda Kriseová se narodila v Praze v roce 1940. Rok 1968 byl pro vás přelomový. V čem přesně?

Pages