Hrdinství a odvaha: výstava v klášteře Broumov

Prvního listopadu 2018 byla v Lapidáriu broumovského kláštera zahájena výstava plakátů Ženy v disentu. Výstava se váže ke knize Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent, která vyšla loni v listopadu. Na vernisáž výstavy zavítali spolueditorky knihy Marcela Linková a Naďa Straková, obě ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR (SOÚ AV ČR), dále grafik a autor obálky knihy Matěj Lipavský a Tobiáš Jirous, syn Věry Jirousové, jež jako první před lety přišla s nápadem udělat knihu jen o ženách disidentkách.

Marcela Linková v úvodu zahájení výstavy vysvětlila, proč se s kolegyněmi z NKC – gender a věda SOÚ AV ČR pustily do vyzpovídání disidentek. „Na podzim roku 2016, těsně před 40. výročím Charty 77 jsme po zběžné rešerši zjistily, že se nechystá žádná akce, která by zviditelnila roli žen v disentu. Přestože ženy plnily klíčové role včetně mluvčích Charty 77 a aktivně se zapojovaly do aktivit disidentského hnutí, neexistovalo ucelené zmapování jejich role. To bylo třeba napravit,“ uvedla Marcela Linková. Kniha byla pokřtěna 17. listopadu 2017 v Galerii Lucerna za účasti téměř všech disidentek.

Vernisáže výstavy plakátů v klášterním Lapidáriu se zúčastnil i zřizovatel Agentury pro rozvoj Broumovska Jan Školník. Připomněl příběh řeholních sester dominikánek, které v době normalizace sídlily v klášteře společně s Krajskou správou SNB (Státní národní bezpečnost). Klášter byl tehdy v zdevastovaném stavu, hrozilo nenávratné poškození. Dominikánky údajně uprosily „esenbáky“, aby zainvestovali do opravy střechy. Tím, že byla střecha zachráněna, budova vydržela až do doby, kdy v klášteře došlo k zevrubnějším opravám. „Nebýt těchto statečných žen, nestáli bychom dnes zde spolu,“ pronesl Jan Školník, který stojí za projektem záchrany kláštera.

Výstava plakátů "Ženy v disentu" představuje 21 žen, které se nebály postavit normalizační moci v 70. a 80. letech. Obecně se věří, že ženy v disentu vykonávaly podpůrné role, zatímco muži přicházeli s vizemi spravedlivější společnosti, sepisovali petice a končili ve vězení. Paleta činností, které ženy vykonávaly, byla však daleko pestřejší. Všechny činnosti mužů a žen byly vzájemně propojené a na sobě závislé. Bez nich by disent nemohl fungovat.

Výstavu plakátových portrétů disidentek z knihy Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent lze zhlédnout do 31. ledna 2019. Knihu vydal s podporou programu Strategie Akademie věd AV21 Evropa a stát: mezi barbarstvím a civilizací Sociologický ústav AV ČR, v.v.i. ve spolupráci s nakladatelstvím Academia ku příležitosti 40. výročí Prohlášení Charty 77.

Galerie: 

Share