News

19.11.2019
Třicáté výročí sametové revoluce oslavíme v DEPO2015 zahájením dvou výstav. Výstava Ženy v disentu představuje 21 žen, které se nebály postavit normalizační moci v 70. a 80. letech. Svým zapojením do boje proti totalitě chtěly spoluvytvářet lepší podmínky pro život svůj i svých dětí. Výstava se váže ke knize rozhovorů Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent, která vyšla na podzim 2017 ku příležitosti 40. výročí Charty 77 ve spolupráci Sociologického ústavu AV ČR a nakladatelství Academia.
12.4.2019
24. ledna 2019 proběhla v Českém centru v Londýně živá debata za účasti Kamily Bendové, Marcely Linkové a Tobiáše Jirouse. Sál byl k našemu potěšení převážně plný, vyprodaly se všechny tituly Bytové revolty, které jsme do Londýna odvezli. Tématem debaty byla samotná publikace Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent a způsoby, jakými se ženy zapojovaly do různých proudů politického a kulturního odboje. Z nové knihy deníků Věry Jirousové četl ukázku Tobiáš Jirous, který deníky rovněž připravil k vydání.
3.12.2018
Dne 15. listopadu 2018 se v Londýně konalo symposium věnované tématu odkazu roku 1968. Přizváni coby debatující byla i Ivanka Lefeuvre, jedna z respondentek knihy Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent. Symposium spolupořádalo České centrum Londýn. Další zmínky o akci:
3.12.2018
Dne 26. listopadu 2018 se v brněnské Kavárně Anděl na Gorkého 34 uskutečnilo setkání nad pozoruhodnou knihou Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent. Pozvání přijala Eva Joachimová, Helena Klímová, Květa Princová, Jana Soukupová a Anna Šabatová, která přišla i se svým manželem Petrem Uhlem. Čtenáři a čtenářky zaplnili kavárnu do posledního místa, na některé místo ani nezbylo. Setkání iniciovala a pořádala Jana Černá, bývalá knihovnice brněnského Mahenova památníku.
19.11.2018
V rámci festivalu Padesát na pátou, který organizoval Památník národního písemnictví, byla 5. listopadu zahájena výstava plakátů vázajících se ke knize Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent a proběhlo setkání disidentek - respondentek z knihy. debatu v komorním duchu moderovala Milena Štráfeldová z Českého rozhlasu. Po ní se promítal dokumentární film Paní Zdena.
19.11.2018
  Jana Černá, knihovnice z brněnské Knihovny Jiřího Mahena Vás srdečně zve na čtení z knihy Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent a zároveň setkání disidentek - respondentek z knihy se čtenáři a čtenářkami. Účast přislibila kamila Bendová, Eva Joachimová, Helena Klímová s manželem, Květa Princová, Jana Soukupová a Anna Šabatová. Setkání se uskuteční 26. listopadu 2018 v kavárně Anděl, Gorkého 34, Brno.          
8.11.2018
Prvního listopadu 2018 byla v Lapidáriu broumovského kláštera zahájena výstava plakátů Ženy v disentu. Výstava se váže ke knize Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent, která vyšla loni v listopadu. Na vernisáž výstavy zavítali spolueditorky knihy Marcela Linková a Naďa Straková, obě ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR (SOÚ AV ČR), dále grafik a autor obálky knihy Matěj Lipavský a Tobiáš Jirous, syn Věry Jirousové, jež jako první před lety přišla s nápadem udělat knihu jen o ženách disidentkách.
17.10.2018
Výstava Praha objektivem tajné policie nebo Ženy v disentu. Památník národního písemnictví pořádá týdenní minifestival Padesát na pátouHlavním tématem festivalu je připomínka roku 1968 a jeho událostí
8.6.2018
Výstava vázající se ke knize Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent se posunula ze Světa knihy na Veletrh vědy. Od 7. do 10. 6. 2018 je k vidění u stánku Sociologického ústavu AV ČR na výstavišti Letňany. Zajděte si, popovídejte si s vedoucí Tiskového oddělení SOU AV ČR, v.v.i. a podívejte se na dokument o tom, o čem ti sociologové v tom Ústavu pořád bádají.  
29.3.2018
Zveme vás na debatu s Kamilou Bendovou, Jarmilou Johnovou a Květou Princovou, která se bude konat dne 27. dubna od 18,00 hod. v rámci Academia Film Olomouc ve Festivalové centrále (Konvikt). Debatu bude moderovat Marcela Linková, vedoucí NKC - gender a věda.  

Pages